Sådär ja,har inte lagt in så mycket men å andra sidan har det hänt en del i garaget.Har svetsat rosten+svetsat chassieförstärkningar från global west,lackat lite samt börjat skruva ihop fram o bakvagn.
Har införskaffat en 5,0 HO +5vxl låda som ska passas in därunder men insprutningen va så gräsligt ful så det får bli förgasare istället Passar lite bättre stilmässigt.
Orginal 4kolvs ok får duga tillsammans med shelbysänkning och en bakre krängningshämmare borde det funka hyffsat..Ingen ide att bygga för hårt eftersom det ska bli en sommarbruksis
Ska bara lura ut hur stänkplåtarna inne i skärmarna ska sitta innan jag kan skruva ihop fronten,har funderat mycket på fälgar men det enda som är bestämt nu är grått centrum med polerad fälgbana..17 tummare känns lagom? tror jag..
Bara kylarslangar o remskivor kvar,sen är det provstart!! Borde skaffa en luftrenare i samma stil som kåporna och ja jag vet att det är ute med gula tändkablar,får väl byta dom sen