Jag är HELT 100% säker på att dom inte spärrar bakaxeln ihop med varken 4wd hög eller 4wd låg från fabrik, jag har heller aldrig varit med om nån som är ombyggd för sådan funktion heller.
Fördelningslådan är spärrad 50/50 vilket innebär att så fort man svänger kommer bakhjulen vilja slira och det kan därmed se lite ut som att bakaxeln är spärrad, det kommer även kännas så eftersom den då kommer mota sig själv när fram och bakhjul vill gå olika fort. Den enda spärren som EVENTUELLT sitter original är en så kallad gov-lock (slungdiff) som spärrar när ena hjulet snurrar fortare än det andra.
Testa att hissa upp bakaxeln i luften (båda bakhjulen) o snurra på hjulen när 4wd är inkopplad, jag vågar nästan garantera att den inte är spärrad på nåt vis.
Senast redigerat av henke_99 (25 november 2013)
Den som spar han har, fast inte lika roligt...