9 september 2014
Trådstartare
Hej! Simon heter jag och är 19 år gammal. Jag har just tagit studenten vid Polhemsgymnasiet i Göteborg på linjen Industriell design (teknik).
Jag planerar nu att bygga en blandning av liggcykel/moped klass 2 med en gokartkaross som grund.
Tanken är alltså att ha 18 växlar som på en vanlig cykel, men att man cyklar sittandes/liggandes. Eftersom att karossen kommer väga ganska mycket mer jämfört med en vanlig "liggcykel" kommer jag även installera en elmotor på den befintliga karossen.
Gränsen för effekt för en "elcykel" är 250 watt och jag tror att jag kommer behöva lite mer kräm än så (eller?). Det är där moped 2 intyget kommer in. Jag tänker att det är lättare att konvertera till klass 2 moped jämfört med Eu-moped, då klass 2 moped inte behöver registreras, utan bara behöver ett typintyg eller liknande.
Det viktiga med motorvalet (om inte 250 watt räcker) är ju att det inte överstiger 1 kW (vilket är maxeffekt för moped klass 2).
Vad tror ni om detta? Tror ni att det är genomförbart?
Tar tacksamt emot all hjälp jag kan få om såväl registrering som motorstyrka.
Tack på förhand!
Simon