3459
Sök

Köpråd: Köpa bil -5000 Euro, Tyskland

7 Inlägg
7 december 2014
Trådstartare
#1
Hej,

ska införskaffa min första bil efter att ha klarat mig med lokaltrafik och cykel de första 20 åren av mitt liv som körkortsinnehavare. Kommer att anvädas till att ta mig till jobbet ca en gång i veckan (resten med tåg/hemmakontor). Den kommer nog mestadels att anväöndas till enstaka helgresor och bilsemester. Bor i södra Tyskland och Frankrike, Schweiz etc är bara några timmar bort.  Letar inte efter en "rolig" bil utan önskar säker och bekväm transport från a till b (gärna med snål förbrukning). Har läst en hel del köpråd här på forumet och har nog vaskat fram en del kandidater:

Volvo verkar inte vara så populär här nere och kan fås under 5000 euro men drar en del (s60 och s80 verkar ligga ungefärpå samma pris och dra lika mycket). De andra volvo modellerna verkar inte rekommenderas så mycket på forumet (e.g. v40 etc) så har inte, rätt eller fel, kollat på andra modeller än s60 och s80:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vo … amp;noec=1


Är lite sugen på en hybridbil men antigen får man en gammal från 2001 eller en som har gått upp mot 200.000 km, vet inte om det är ett klokt val:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/to … amp;noec=1

Honda Civic verkar ge mycket för pengarna trots att de är kända för att vara pålitliga:

http://ww3.autoscout24.de/classified/26 … c=st|sr,as

http://ww3.autoscout24.de/classified/26 … c=st|sr,as

Kikat lite på e.g. Subaru också men de går ganska dyrt och drar mycket (de som ligger i min prisklass). Boendes i Tyskland borde ju ett tyskt alternativ vara ett stalltips men också dessa går dyrt även i andra/tredje hand. Billlg skatt och försäkring är ju också tacksamt förutom låg förbrukning och många äldre tyskar har inte så bra miljöklassificering. Mitt egna mekande är obefintligt och inte så sugen på att fixa mycket själv (är det lättmekat kan jag tänka göra en del enkla ingrepp själv).

Lutar nog mest åt en Honda Civic men alla tips är välkomna.

Evildan
7 december 2014
#2
Hej och välkommen hit.

Jag vurmar för Prius, har haft ett exemplar av den generationen du länkade till och den kördes i ett år 13000km utan några problem.
Den hade liknande miltal som den 130000km bilen du länkade.
Du som inte kör så mycket behöver absolut inte bekymra dig över om bilen rullat 200000km, det är småpotatis för en Prius.
Provkör en Prius av genII och prova sedan en Civic, det är rätt stor skillnad på bilarna Civicen har ett alertare chassi och roligare motorkaraktär medans Priusen i mitt tycke är bekvämare och tystare att färdas i.
Civic är absolut inte ett dåligt bilköp även om jag föredrar Priusen med sina lägre totalkostnader, jag vet inte hur tyska skatter och försäkringar ser ut i förhållande till hemma i Sverige, här är bägge delarna låga till Priusen.
Priusen är även rymligare med ett baksäte i storlek med en Volvo S80 och ett bagageutrymme större än V60/V50/Focus kombi.

1 948 Inlägg
7 december 2014
#3
citroen c4 diesel, går billigt och är bekväma.


Sök