6540
Sök

Seat Toledo -03 vattenläckage

3 Inlägg
6 december 2015
Trådstartare
#1
Min pojkväns Seat Toledo -03a har den senaste tiden haft problem med fukt och vattenläckage i bilen. När den stått stilla under natten (eller bara några timmar) och sedan ska köra går det inte att se ut genom varken fram- eller bakruta, det immar igen något fruktansvärt och om man torkar bort det kommer det tillbaka lika fort igen.

Utöver imman är där även rikliga vattenpölar i baksätet vid fotutrymmet samt under förarstolen och passagerarstolen. Den kommer oavsett om det regnat eller ej och försvinner inte, har även testat med avfuktare utan förbättring.
Någon som har några idéer på vad detta kan vara? Vi sitter här som frågetecken och blir inte kloka av tidigare trådar som finns om det. hmm

Cupra_
6 december 2015
#2
Värmepaketet som läcker?

En klassiker annars på just de bilarna är att det läcker in via kupefiltret. Främre passagerarplats, under handskfacket. Kolla där och lyft ut mattan. Det finns en genomföring från motorrummet där som brukar ta in vatten.

Jättevanligt på Seat Leon som är samma bil.. Googla på det så lär ni hitta både bilder och text från andra forum.


Sök