Hej! Köpte nyligen en Passat 04 med 23000 mil på mätaren, verkar vara välskött av tidigare ägare och har gått bra fram tills för några veckor sedan då en tändspole gav upp under färd. Bilen gick då bara på 3 cylindrar och hackade något fruktansvärt. Körde den ändå hem då det inte var så långt kvar och inget bra läge att stanna på (i efterhand inser jag att det kanske inte var så smart). Efter byte av tändspole och rensade felkoder gick bilen "bra" igen, men accelerationen är inte vad den var innan. Ibland går den som den ska, och ibland känns den lite segare när man trycker på pedalen.
Nu till problemet - för ett tag sen började motorlampan att lysa igen. Felsökning ger endast koden P0420, dvs att katalysatorn inte fungerar som den ska. Det lutar alltså åt att jag måste byta ut katalysatorn? Eller kan något annat vara fel, trots att den enda koden som kommer fram är P0420? Vill vara säker på att det är katalysatorn som krånglar innan jag byter ut den.
Gjorde några läsningar på syresensorerna (uppvärmd motor, tomgång), kanske någon kan hjälpa mig tolka dessa? Ursäkta de överdrivet stora bilderna.
Lambda, före katalysator:
![https://i.imgur.com/Sm8CJQF.png]()
Lambda, ratio:
![https://i.imgur.com/nG0dDIG.png]()
Efter kat (någon gång har kurvan gått nästan i botten, men verkar inte ske ofta):
![https://i.imgur.com/xtAocEC.png]()
Testresultat från appen Torque, "Rich to Lean sensor threshold constant" är under gränsvärde. Vad betyder det?
![https://i.imgur.com/0MpUvFi.png]()
Tacksam för förslag! Är ny på bilägande och allt vad det innebär men vill lära mig så att jag kan fixa så mycket som möjligt själv.