Ny på forumet men hoppas att någon kan hjälpa/besvara min fundering.
Har på tidigare bilar kört med bland annat 3 x 185W Cree led men funderar nu på att köra med en 1200W ledramp bara för att testa
Är någorlunda insatt och har rent tekniskt inga probem med att koppla in ”normala” extraljus men undrar nu vad jag behöver göra för att koppla in den här rampen?
Kan jag överhuvudtaget driva en 1200w ramp? Kan jag helt enkelt bara koppla in den som vanligt? Antar att jag kanske behöver säkring och relä på +100A eller?
1200w? Låter garanterat som nåt Kina hittepå tyvärr. Om den ens drar 120w blir jag imponerad. För isåfall skulle den dra 100A vilket jag LOVAR att den inte gör.
Med en amperemätare skulle du kunna mäta. Vet inte hur pålitligt detta är men du skulle kunna testa vilka säkringar som håller och när den börjar skjuta dom så bör det ge ett hum om vad den drar.
En tångamperemeter funkar, en vanlig multimeter klarar inte 100A om den nu mot förmodan skulle dra så mycket. Men det är väl det vanliga med att den har en ljusstyrka som motsvarar en glödlampa på 1200W.
Drar den 1200w så blir det nog problem. Men gör den det så skulle jag rekommendera 50mm2 kablar och ett stort jävla relä. Min erfarenhet av kinaskit är dock att dom ligger långt över angivna effekten. Min gissning är runt 120w om ens det dvs ca 10A. Men mät innan så du vet. Amperetång är exakt nog.
Jag stämmer nog in i kören som tvivlar på kina watt:)
Men en grej som kan hjälpa dig är en 12-24/32v step up converter. Du ökar då från 12v till 24v eller 32v. Då slipper du köra så många ampere, kan ha lite klenare kablar osv. De flesta led går ju köra på iaf 24v.