På samma ämne menar ju Tesla att model S är världens säkraste bil. Konkurrenten som aspirerar på snabbaste dragracingtid är ju Dodge Challenger, antingen Hellcat eller Demon. De bilarna var med på listan över sämsta bilarna att krocka i som säljs 2021.
också på samma ämne så får Tesla nu massa smisk för att man måste vara på en preppad bana för bilen skall göra 0-60mph under 2 sekunder och att man dessutom använder en rollout.
Men det kan ju kvitta, det är ju lika för alla egentligen. Ställ en Tesla jämte en Dodge Demon vid valfritt rödljus så vinner ju Teslan i alla fall. Finns det någon bil ever som kan backa upp sina siffror beträffande prestanda eller förbrukning utan att det är optimala förhållanden? Lustigt vridet focus tycker jag.