Jag har haft massor av AWD bilar, men quattron har störst körglädje. Lätt att få lite lagom sladd, istället för att kuta rakt fram som alla andra. Även vid undanmanöver tar jag hellre lätt sladd än kraftig understyrning.
Ingen elektronik inblandad i Quattro modeller med motorn rakt = pålitligt.
Men TFSI motorerna lämnar mycket övrigt att önska. Pendlar mellan dåliga och katastrof mellan TFSI-motoralternativen. Inte bara pga bristande service. Usel design och materialval i grunden
Sk Longelife finns så mycket myter om.
Servar man efter rekomendation är alt ok i allra flesta fall, men det gör inte absoluta merparten med service/tid/mil-relaterade följdfel. Utan man SKYLLER på intervallerna.
"Jo, det kanske är 6år sen, men den har ju bara gått 2500mil sen sist"
"Jo, serviceindikeringen kom redan vid 600mil, men det är ju 3000mil så jag körde vidare"
Typ.
"Upp till 3000mil eller max 2år" eller liknande är det med variabla intervaller. Skiljer lite.
Men milen komner av olika parametrar.
I extremare användande (extrem småkörning främst) klarar inte parametrarna av det hela och problem kan uppstå. Men det har utvecklats väl.