husseman skrev:
Sant. kan man o har tiden att felsöka på egen hand så går det mesta att fixa. Men att göra detta på verkstad, kan bli hur dyrt som helst. Så har man massor av fritid o ändå blir försörjd av staten..så visst.
mvh/Husse
det handlar mest om vilken inställning man har.. dom mesta hinner..
iof borde jag vara tyst båda bilarna har vinterdäck fortfarande

inte hunnit monterat sommardäcken ännu.. varje gång jag tror jag har tid får jag dra iväg och jobba.. hade 2lediga dagar och vips så jobbade jag endå

men hade jag känt att det var viktigt hade jag kunnat stått och bytt däcken på natten
normala personer jobbar 8timmar varje dag.. lediga helger och då finns det tid att skruva någon timme.. för ingen tjänar väll 1250kr i timmen som en billig verkstad tar.
så det är ju värt att lägga lite fritid på sin bil.
skulle jag gissa på felet på bilen skulle jag gissa på att något med insuget strular antingen gasspjäll någon mapsensor eller liknande.
eftersom den går ner i effekt och tänder antisladd.. på min a2 tänder den upp ALLA varningslampor när map sensorn felkodar

säkert något liknande på en 308.. det eller att batteriet är dåligt som aset som gör att strömmen går ner sig så lågt att den börjar tappa signaler under startögonblicket och dessa blir då kvar till nästa omstart men är batteriet kasst kommer dessa finnas kvar nästa omstart igen.
men det är ju totalt vilda gissningar utan att ha bilen kan jag bara gissa
så en felkodsläsning och mäta batteriet är ju iallfall en början