1 september 2023
Trådstartare
Hej! Har nyligen införskaffat mig en v70 2.4 bi fuel -06. Bara några dagar efter jag införskaffade bilen insåg jag att personen innan gjort ett litet hål på oljestickan, vad jag lyckats fått reda på kan det ha att göra med att vevhusventilationen är tät men om man gör dom tester som står på nätet, tex lägger oljelocket löst, så ska det vibrera men det gör det inte utan motorn suger fast det.
Bilen går bra när man kör den, den ströp sig själv i början men när man varvat ur den några gånger så gick den lite bättre och svarar bra på gas.
Men problemet just nu är tomgången, den "hoppar" samtidigt som varenda lampa på hela bilen blinkar i takt med ljudet, varvar man lite så slutar det. Spelar ingen roll om bilen är varm eller kall, problemet kvarstår. Har märkt att bilen vitryker ganska mycket även när den är varm, till och från. Men inget vatten försvinner och inga avgasbubblor heller.
Kopplat in dator och får då olika felkoder på, lambdasond, lmm, misständning på fler än en cylinder.
Har inte en aning om vart jag ska börja.
Är det någon som varit med om liknande? Och har en aning om vad som kan va fel.
Tack på förhand.