onsdag 22:42
Trådstartare
Har haft ett problem med att bilen ryker en blå vit blandning endast när man startar bilen efter den stått ett par timmar. Bilen drar olja men inte särskilt mycket den drar glykol men det läcker från expansionskärlet så oklart om det faktiskt går in i motorn. Bilen ryker endast i ca 20 sekunder sedan ryker den inte alls när man kört den varm. Den går bra men låter konstigt vid kallstart när den har högre tomgång som sedan slutar. Ibland förlorar den kraft i högre hastigheter vid ca 3000 varv, då går varven upp men får ingen kraft, precis som att turbon inte vill vara med, men under 3000 varv fungerar kraften som vanligt, dålig slang som läcker vid högt turbotryck?
- Har kollat vevhusventilation bytt PCV ventil samt kollat över slangar
- Luftmassemätaren är bytt förra året
- Kollat intercoolern efter olja, det rann ut en del oklart om det är för "mycket" närmare 0,5 dl kanske har dålig koll.
- Har gjort en flush sedan bytt olja och lagt i "tätning".
Jag tror det är turbon som är dålig eftersom den förlorar kraft, ventiltätningar? All hjälp uppskattas vill inte byta turbo när det är toppen som gått, är inte särskilt kunnig.
Tack i förväg.