Gula Optima är ett bra batteri om man har mycket bilstereo. Klarar att djupurladdas, bra startbatteri, bra kapacitet. Röd Optima är främst ett startbatteri. Blå Optima är ett batteri designat för marint bruk.
Jag kan ge dig ett hyffsat pris på optima om du är intresserad.
Gula och blå Optima batterier är samma. Enda skillnaden är att det blå har två extra gängade stift på ovansidan (förutom de normala polerna) för anslutning av kablage med ringögla. Som sagts tidigare, viktigt att komma ihåg är att färgen på bottendelen visar på vilken typ av batteri det är. Mörkgrå färg betyder startbatteri och ljusgrå färg betyder att batteriet tål djupcykling.
Optima rött är avsett som startbatteri.
Välj gult eller blått med ljusgrå bottendel. Det är lämpligt både som startbatteri och drivkälla till strömkrävande bilmultimedia.