5722
Sök

Simons och raka rör?

312 Inlägg
23 juli 2007
Trådstartare
#1
Hej!

Funderat på att plugga in en Simons ljuddämpare där den främre dämparen redan sitter och sedan kapa bort den bakre dämparen, går det att dra raka rör från främre dämparen utan att behöva bända och böja en massa rör, eller borde jag köra 2 simons dämpare?

Finns kanske enklare lösningar?

montör och hobby mekaniker
2 672 Inlägg
23 juli 2007
#2
vad är det för bil?

Jonas Båge
mk1.se gtiklubben.nu
Live the life you love, RIDE ON.

312 Inlägg
23 juli 2007
Trådstartare
#3
glömde skriva att de va en volvo 240

Driifter;)
1 630 Inlägg
23 juli 2007
#4
e du bara ute efter lite ljud så fimpa sista dämparen o dra ut ett 2,5" rör sista biten istället klart enklast och billigast

Trimma för att köra fort? NÄ, Brett;)

312 Inlägg
23 juli 2007
Trådstartare
#5
Jo men då låter de som fan också. En Simons dämpare sprutar ju flammor och kostar inte mer än 500kr. Hittade en på Mekonomen 2" sen kostar såna där adaptrar 47kr och 2" rör som är typ 50cm kostade 123kr så blir inte dyrt. Vill helst ha det som jag tänkt, en främre Simons sen raka 2" rör, möjligtvis ett kromat slutrör också.
Främre dämparen sitter ju typ i mitten av bilen så måste dra ett 2" rör därifrån sen en böj och ett rör, en böj och sen ut typ 1m 2" rör ut.
Eller om man skulle byta bakre dämparen mot en simons och ha kvar främre, eventuellt ersätta den med ett rör. Vet ej

Kan det bli problem vid besiktningen tro?
Senast redigerat av thesvensk (23 juli 2007)


Sök