6854
Sök

Olja i tändstifts "hålen".

1 Inlägg
24 november 2007
Trådstartare
#1
Hej är ny här och har fått ett litet bekymmer med min Volvo 850 GLT.

Igår när jag körde ut bilen så gick den helt perfekt men när jag senare skulle ut och köra en runda så startade den inte. Senare på kvällen så kom pappas kompis hem och han trodde det va att den hade tappat olje trycket. Så då Lät vi den gå på starten ett tag för att bygga upp trycket till batteriet tog slut. Dagen efter så plockade jag av kåpan på motorn och fick se det här!!???!?!?

http://www.fuskbugg.se/pub/misc/-Bild%20016.jpg
http://www.fuskbugg.se/pub/misc/-Bild%20017.jpg

http://www.fuskbugg.se/pub/misc/-Bild%20018.jpg

Då ställde jag mig frågan. Hur fan kan oljan ha hamnat där?!??? Så jag hällde dit massa avfettning och sköljde och torkade bort oljan, sedan skruvade jag ur alla stiften men dom var rena. Nu har också pumpen lagt av, ska kolla om det är reläet eller själva pumpen. Det konstiga är att när man vrider på första läget med nycklen så hör man inte heller huvudpumpen.

Är det nån som vet HUR OLJAN KOMMIT DIT????? Och vad jag ska göra.

Old School Ford
600 Inlägg
24 november 2007
#2
vild gissar på ventilkåps packning? men då borde det rinna ut överallt... vet ej hur det är på volvo.
fan är detta igentligen!
Senast redigerat av Catling (24 november 2007)

Cars for a living , Capri for life!
Ford Capri -78: http://www.garaget.org/?car=132079
WitchCraft - Vi styr och ställer!

699 Inlägg
24 november 2007
#3
Det sitter en oring till varje tändstiftshål under kåpan.. Förmodligen e det Dem som är trasiga.. Om du skickar ett pm så kan jag fixa bilder på det..

Bilgalen elektriker :)


Sök