7459
Sök

Är sugen på att skaffa en Eclipse!

Raquex
9 juni 2010
Trådstartare
#1
Tjenare!
Osäker om jag hamnat i rätt tråd nu, men gör ett försök tongue

Har nu den senaste tiden blivit riktigt sugen på att skaffa mig en Mitsubishi Eclipse (den modell mellan år 1995-1999)

Har dock inte råd att köpa mig nån i nuläget sad Men får jag bara en fast tjänst på jobbet och vet att jag är garanterad en säker inkomst ett tag fram över så är det inte helt omöjligt att jag gör ett försök på att införskaffa mig en sådan här bil.

De jag har hittat på blocket är "bara" tvåhjulsdrivna. Är alla det eller finns dom även med fyrhjulsdrift?
Sorry om detta låter dumt och vet att sånt på spel inte alltid stämmer, men har ett bilspel där just en Eclipse av den årsmodell är med och den är fyrhjulsdriven (bäst acc av alla på det spelet). Så visst är man sugen på en sån tongue

Om nån sitter med bra tips på vart man kan få tag på en Eclipse för en hyffsat vettig peng så är jag tacksam om denna någon har lust att dela med sig av den infon till mig.

Går även bra om det är ett tips till nånstans där dom importerar in sådana. Har hört att det i vissa fall även kan va billigare att köpa en bil från utlandet och importera den hit än att köpa en här i landet. Kanske inte gäller just denna typ av bil.

Hoppas det inte lät allt för rörigt.


//Mvh Robin

645 Inlägg
9 juni 2010
#2
Ska du ha den fyrhjulsdrivna ska du leta efter GSX modellen.

Svets specialist
680 Inlägg
9 juni 2010
#3
Tja!
GS= Ingen turbo/Sugmotor
GST = Turbo framhjulsdrift som jag har
GSX=Turbo och Fyrhjulsdrift som jag vill ha

Jag importerade  min från USA,med hjälp av ett företag, för att tjäna pengar på det. I mitt fall 2006 så låg Eclipser runt 160 000 å uppåt. Jag köpte min för 50 000 å fick ett motorras på köpet!

Importera är en bra grej om du tar hjälp av ett företag som kan sin sak samt har kontakter i det land du vill ta in den ifrån. (Om du vill ha Turbo) En underbar bil, att både köra å titta på. Annars kan man ju köpa en tråkig Sugmotor också tongue

Lycka till i sökandet efter din Eclipse. Hoppas du hittar dig ett riktigt fint exemplar!!!

Sponsorer: Meguairs,PBZ,Carsound

642 Inlägg
9 juni 2010
#4
Den modellen som har fyrhjulsdrift heter Eclipse GSX, i USA kallades den för Eagle Talon, riktigt fina bilar tycker jag, dock kan jag inte ett jota om dem så den punkten får någon annan fylla i tongue


Svets specialist
680 Inlägg
9 juni 2010
#5
Just Eagle Talon har en chrysler motor i sig. Väldigt vältrimmad, lika så som Mitsubishis 4G63T som sitter i GST/GSX.

Sponsorer: Meguairs,PBZ,Carsound


Sök