Hej. Jag har för tillfället 20 000-40 000kr att köpa en bil för. Jag vill ha en sportbil som jag har kul i och som inte går sönder för minsta lilla. Jag är speciellt intresserad av 200sx, primera och ford probe. CRX verkar också intressant. Vad tycker ni? Berätta gärna vad ni vet om bilarna också och jag vill inte se "köp CRX!!" utan att ge argument för varför du tycker så.
Tyckte du letade efter en sportbil och den enda sportbilen du rablat upp är 200sx. Den hade jag utan tvekan köpt med motivation: RWD, Turbo och så är det en Nissan. Sverige har hur mkt kunskap som helst om den modellen och det är lätt att få tag på såväl orginal delar som eftermarknads prylar. Oerhört lätt att trimma samt styla. Helt enkelt en schysst bil för pengarna.
Kan också tipsa dig om att det finns några billiga Celica Gen 6 94-99 på blocket nu också, är ingen sportbil men en sportcoupé och har ungefär lika många hästar som SX:en.