Hejsan!
Jag har en lack av kulören topasblau metallic.
http://www.garaget.org/?car=317046Jag vaxade bilen i veckan med "Meguiars Cleaner Wax", och med Biltemas dubbeloscillerande polermaskin.
Resultatet blev klart godkänt, men inte så mycket "wow" som jag hade förväntat mig... (inte så mycket glans som jag var ute efter)
Jag gjorde följande (bilen var ganska ren från början):
1. Handtvätt med vaxschampo med svamp
2. Spolade av samt lät torka
3. Applicerade Meguairs Cleaner Wax med hjälp av maskin, lät ligga ett par minuter och bytte sedan till de medföljande polertrissorna. Upprepade detta steg för hela bilen.
Nu till min fråga:
- I starkt ljus/solljus så ser det ut som små fettfläckar nästan, på t.ex. motorhuv och baklucka. Det är det bästa sättet jag kommer på att beskriva dom...nästan som små gråaktiga moln som bara syns från vissa vinklar.
Vad kan jag använda för medel för att polera bort detta? Någon typ av polish? Rubbing misstänker jag kanske är för grovt? ...samt finns det ett namn för fenomenet?
De syntes även innan jag vaxade bilen.
Tack på förhand!