3921
Sök

Batteri byte peugot 407 sport 2.2l 2004

9 Inlägg
6 maj 2014
Trådstartare
#1
Jag har problem med att byta batteriet på bilen och måste få det bytt fort för bilen kan inte stå där den står så länge till . Problemet är att jag aldrig sett ett sådant batteri lås och har testat massor av olika sätt att få lös det men utan framgång.
Idéer , lösningar och tips är mer än välkomna

Så här ser det ut . http://wvy3875.blogspot.se/2013/01/when … -flat.html
Det är bilden högst upp dvs

6 657 Inlägg
7 maj 2014
#2
Hej!
Vilket idiotiskt sätt att sätta fast batteriet!
Du får fixa en fyrkantsstång som passar i hålet så får du bort batteriet.


436 Inlägg
7 maj 2014
#3
vet inte storlek men du kan använda nån av dessa:
http://www.biltema.se/sv/Verktyg/Handve … re-101201/

med tillhörande spärrskaft

eller så kan du kolla på detta:
http://www.biltema.se/sv/Verktyg/Handve … lar-10370/


9 Inlägg
7 maj 2014
Trådstartare
#4
Det löste sig krävdes lite hjälp och en gnutta våld .
Fick ta med tång och tvinga runt den runda plastbiten åt vänster ordentligt så fick man precis ut batteriet .
Jävla skumt sätt att låsa fast ett batteri . Bra mycket krångligare änder behövde vara !

9 Inlägg
7 maj 2014
Trådstartare
#5
Och om någon annan med samma bil och problem kanske drar nytta av den här tråden någon gång så kan jag tillägga att jag inte behövde tänka på något alls med datorer och system som kan börja skumma sig det var bara att riva ur sen i och vänta minst 3 minuter av någon anledning innan man slår igång bilen igen efter batteri bytet . Det enda som är att man får ställa om klockan och datum samt språket ändrat till engelska så inga problem i stort sett .

2 021 Inlägg
7 maj 2014
#6
jaka54 skrev:
Hej!
Vilket idiotiskt sätt att sätta fast batteriet!
Du får fixa en fyrkantsstång som passar i hålet så får du bort batteriet.

vadå idiotiskt? bara sätta i spärrskaft med förlängare och vrida undan klacken, snarare genialisk lösning skulle jag vilja säga, speciellt om man jämför med div andra konstruktioner där du verkligen måste skruva bort batteriet.



Sök