5195
Sök

Volvo 740 spridarna öppnar inte?,

773 Inlägg
17 juli 2014
Trådstartare
#1
hej igen, har fått problem med 740igen... den bara slutade starta heltplötsligt, jag har bytt det mesta som

box med samma nummer,hallgivare,spridar relä (klickar i det),jorden kollad,  gnista och soppa finns.

så jag tog ur spridarna ur motorn och lät dom sitta kvar i bryggan så körde jag på starten och det kom inget ur spridarna.

så vad kan det vara för fel på min 740 med lh2,2? mvh

Team VeboTrim
322 Inlägg
17 juli 2014
#2
Vad menar du med soppa finns om det inte kommer något från spridarna? Låter pumpen i tanken när du slår på andraläget på nyckeln ?

Team VeboTrim @ Facebook

773 Inlägg
18 juli 2014
Trådstartare
#3
TurboAnton skrev:
Vad menar du med soppa finns om det inte kommer något från spridarna? Låter pumpen i tanken när du slår på andraläget på nyckeln ?

ja asså kör på starten med spridarna ute och kollar om det sprutar ifrån dom? bensin har jag fram till bryggan.

179 Inlägg
22 juli 2014
#4
Sitter ett spridarmotstånd på inneskärmen vid batteriet. En metallgrej med 5st vita "kritor" i med sladdar som går ihop till en kontakt. Är denna nu kass så vägrar spridarna att öppna.

http://www1.garaget.org/gallery/images/ … 52f799.jpg

Där är en bild på hur det ser ut. Testa byt den...bara ett tips.



Sök