4768
Sök

elfläkt till kylare s13

1 309 Inlägg
23 maj 2007
Trådstartare
#1
undrar vart man får tag på elfläkt till kylaren på min s13 och vad det kostar och hur man fäster den, ska man ha en el två st

Kolla gärna in detta projekt som jag är involverad i.
http://www.garaget.org/EdstromRacing

Min dröm, din vardag.
641 Inlägg
23 maj 2007
#2
Finns lite olika alternativ man kan göra. Antingen köper du en eftermarknadfläkt eller en originalmonterad fläkt från en annan bil.
Jag fick tag på en elfläkt från en Saab 9-5 till bra pris och den passade som hand i handske på originalkylaren. Dock bygger just den fläkten ganska mkt bakåt vilket kanske inte alltid är en fördel.
Fästen kan man också göra på lite olika sätt.
*Bocka till några plåtar som fläkten skruvas fast i, sedan skruvas plåtarna fast på lämpligt sätt i bilen.
*Genomgående bult genom kylaren (passa kanalerna;) ). Stora brickor och gummimellanlägg är att rekommendera så att inte bultarna skaver i kylaren.

Nya aftarmarknadsfläktar finns hos t.ex:
www.racecooling.com
www.alutech.se

finns lite bilder på min installation på: http://200sx.kicks-ass.net/insane/



Sök