hejsan!
Har problem med min passat v5 4motion -00 och jag hoppas att någon kan hjälpa mig.
Det har varit över en längre tid ca 1/2 år att den periodvis börjar rycka ordentligt, blir svag, skakar på tomgång, varvtalet pendlar vid tomgång. Det kan vara i perioder på ca 1-2 veckor som den håller på för att plötsligt bli bra igen. Inbillar mig att den blir bättre när bilen blir varm.
Var på verkstad och de körde diagnis program som visade på lambdasonden, så den är bytt. Efter det så visade diagnosprogrammet ingenting, alla felkoder är raderade. Tror det var Bosh diagnosprog.
Blev ej bättre av av detta , utan samma symtom. De rådde mig att köpa en bränsletillsats för rengöring av hela bränslesystemet, redline. Efter att jag kört med den så blev det faktiskt bra, skönt tänkte jag. Men så idag ca 2 veckor efter det, så är det samma sak igen ......På verkstan föreslog de tändstiften.
OBS inga felkoder på Luftmassemätaren.
Är det någon som har förslag på vad man ska göra?
Tacksam för svar.