16 juli 2015
Trådstartare
Hej!
Köpte för nån vecka sedan en Audi A3 SB Tdi -11:a. Hade en A3a innan också och måste säga att jag verkigen älskar modellen.
Dock efter nån vecka med min nya bil märke jag ett konstigt ljud från höger framparti, bakom däcket nånstans. Jag parkerar i eget varmgarage och när bilen stått ett par timmar oanvänd och man startar den dyker detta ljud upp. Ljudet går i takt med motorn, låter typ som att något som roterar slår i och gnisslar. När man kört i ett par minuter och bromsat nån gång så försvinner ljudet helt och är borta tills bilen åter har stått ett par timmar.
I övrigt funkar bilen som den ska vad jag märker. Ljudet uppkommer direkt när jag vrider om nyckeln och även om jag står still. Verkar vara samma nivå på ljudet även om jag kör lite de första minutrarna innan det försvinner.
Har bokat tid på Audi för att felsöka men nyfiken ifall nån bilkunnig här hade nån ide?
Tack på förhand!
/e