5319
Sök

Abs / Esp problem s

10 Inlägg
18 juli 2015
Trådstartare
#1
Hej alla

Jag har en seat ahlambra -03 som har ett abs problem
kollade med diagnosinstrumentet det visade att vänster bak var död så den byttes men lampan slocknade inte. kollade med en verksta som sa att höger givare var trasig.

bytte den men nu säger instrumentet att båda bak är ur funktion. abs kransarna är kollade  Det konstiga är när man har bara på tändningen så får den signal till givarna men är motorn påslagen så är dessa död.?

Abs kransarna är kollade. Nu är min undran hur vanligt är det på dessa modeller att abs styrenheten krånglar och hur svårt är det och ta lös den ? eller vad tror ni

/Peter Umeå

298 Inlägg
20 juli 2015
#2
Det kan ju hända att det inte är själva givaren/tandhjulet som är boven. Har du provat kollat kablarna som går från kontakten vidare frammåt? De kan ha gått av/skavats upp.


10 Inlägg
20 juli 2015
Trådstartare
#3
Men då skulle jag inte ha kontakt när jag har på tändningen ?


Sök