27 januari  2017							
															
									Trådstartare								
							
													 
					 
					
				 
				
					hejsan! Jag gör ett försök och frågar er som kan det här med motorer. Jag har en mercruiser 454 med ett gammalt vanligt tändsystem. 
Jag får ingen gnista till stiften och vet inte riktigt vad jag ska felsöka men har hittat en sak som jag tror kan bero på felet. 
När jag tillför ström till tändspolen får jag endast 11,2v in. Jag har testat lägga direkt + till direkt från batteriet men får endå samma spänning. Jag har 12,4v på batteriet så det är det inge fel på.
Har ej provat jordat tändspolen extra men mäter jag på + på tändspolen och - var som på motorn får jag endå 11,2v. 
Tänkte höra om det är nån som har något tips.. Ska jag ha 12v till spolen? kan det vara fel på tändmodulen? eller vad kan spöka? 
Jättetacksam för svar! // Jonatan