ja alltså om org är 4 tummare så måste du ha en distans för att kunna montera större, och jag skulle gissa på att det finns distanser att köpa på antingen mds, brl eller liknande ställen för 5,25or. Ett kitsystem är att föredra då det lyfter ljudbilden lite men är inget måste.
Det är absolut inget svårt att montera, diskanterna kan du skruva fast i instrumentbrädan om du vill men kan monteras på dörrarna också, lite där du tycker passar bäst.
Ett kitsystem kommer ofta med ett delningsfilter via du kopplar diskanter, stereons kablar till kanalen på stereon samt 5,25orna. Distansen sätter du i orginalhålet efter att du tagit bort orginalhögtalarna.
Sedan är det bara att montera högtalarna i distansen och på med dörrsidan. Ungefär denna procedur är det, men jag vet inte alls hur saker ser ut på en clio 00a. En bra sak kan vara att kontakta BRL elled MDS och fråga där lite hur saker och ting ska monteras om du inte kan se förloppet själv.
/MVH