måndag 23:33
Trådstartare
Hej.
Jag har en 745 årsmodell 1991 med Rex/Regina system. B230F motor. Har ett väldigt jobbigt fel på den.
Ibland går den hur bra som helst. Den kan gå 5 km eller 5 mil, helt plötsligt under färd så dör den. Det märks först genom att varvräknaren dör, belysningen i instrumentpanelen slocknar och slutligen så dör hastighetsmätaren.
Den går ej att starta igen. Ingen gnista på tändstiften. Dock så startar den med starthjälp och om man rullar igång den.
Sen, efter många gånger när det blivit så, har jag upptäckt att, om jag lägger gasen i botten när den håller på att ?lägga av? så hoppar bilen liksom igång igen och man kan köra vidare. Lyckas jag ta mig hem så går bilen ej att starta igen när man väl stängt av den. När man kommer ut dagen efter så kan den antingen starta, eller så gör den inte det. Det är liksom ett lotteri. Sen om den fått stå ett par dar så startar den utan problem.
Min sambo monterade en voltmätare till batteriet så sist detta hände så gick det ner på 9.6 på batteriet när den liksom dog under färd, sen gasade jag och den liksom gick att köra vidare sen.
Ibland funkar den några dagar, längsta är 3 månader.
Jag har bytt följande på bilen:
-tändspole
-bränslepump
-bränslepumpsrelä
-vevaxelgivare
-batteri
Jag blir snart tokig. Är inte så duktig på dessa bilar heller.