6318
Sök

Huggande smällar i v70xc

4 Inlägg
3 juni 2008
Trådstartare
#1
Vad kan det vara för fel på min v70xc? När man kör 30-40 km/h så hugger bilen till...det låter som att någonting slår/smäller under bilen. Ingenting hänger löst. Däcken är borttagna och ditsatta igen...men fortfarande samma ljud! DESPERAT BEHOV AV HJÄLP! Ska åka 60 mil...IMORGON!!

674 Inlägg
3 juni 2008
#2
Ställ bilen på 4st pallar & starta upp maskineriet med en växel i. Lägg dig under bilen & lyssna.... INTE RÖRA!!   vart oljudet kommer ifrån.  Det är det enda du kan göra just nu innan du kan reparera något.

With great freedom comes great responsebility

4 Inlägg
3 juni 2008
Trådstartare
#3
Har nog inte möjlighet till det tyvärr. Någon som känner igen vad det kan vara??

Produktspecialist HBA Fordonsteknik
1 249 Inlägg
3 juni 2008
#4
när låter det vid gupp eller plan väg??


396 Inlägg
3 juni 2008
#5
kan ju va vinkelväxeln, eller hylsan där. jag hade inte åkt 60 mil iaf.

210 Inlägg
3 juni 2008
#6
Jag tror att det kan vara en haveri i vinkelväxel eller diffen. Ganska vanligt att AWD går sönder på dessa bilar. Sitter även en viskokoppling på diffen som också som kan krångla men inte lika vanligt som vinkelväxeln.

Lycka till!

RWD forever & ever!

4 Inlägg
3 juni 2008
Trådstartare
#7
Det är ffa vid plan väg...som när man motorbromsar sig in i en korsning.

4 Inlägg
3 juni 2008
Trådstartare
#8
Vad kan det kosta att fixa detta om det skulle vara något av ovanstående? Är det något en hyffsat händig en kan göra själv eller är det verkstad som gäller?!

210 Inlägg
3 juni 2008
#9
Byta vinkelväxel ca 15000kr på verkstad (volvo). Går nog att byta vinkelväxeln själv, fast det är väldigt trånkt vid vxl. Men samtidigt bör du eller måste byta "drivhylsan" mellan vxl och växel som du oftast måste värmas vid byte.

RWD forever & ever!


Sök