8446
Sök
Chasing Porsche 997 Cup at Tor Poznan. 10:00
Trackday at Tor Poznan, Gran turismo polonia 2011

1156 visningar
Videon publicerades på Garaget 10 juli 2011
Bilar i videon
för 15 år sedan
Verkar vara bra balanserad mellan chassi och effekt!
för 15 år sedan
Joda, det är förvånansvärt lite hjulspinn trots effekten, men jag har jobbat endel med chassi inställningar senast året + att jag var ganska noga med att ställa turbon så den blir så snäll som möjligt, men ändå kan jag nog säga att det skulle nog gå med ännu högra laddtryck. På filmen är vänster bak däck väl ansatt, knappt nått mönster alls på sina ställen. Där av allt detta rattande.
för 15 år sedan
Skulle vara en riktigt upplevelse att följa med ett åk ;) vad taru;)?
för 15 år sedan
Ja det kan jag nog säga att det är, även fast det här är min "vardag". Man ser reaktionerna på tidigare medåkare............ "-Helvete" är ett väldigt vanligt ord som kommer när man kommer in i depån efter några varv. Jag tror kombon av att den går ruggit bra på de flesta situationerna + att man sitter i det fria förstärker nog upplevelsen. Jag vet inte vad jag tar för det? Vill du åka bana eller gata. På gata är det svårt att maxa fullt i tex kurvor, inbromsningar pga att det är svårt att få värme i däck o bromsar. Bana är nog mer galet skulle jag tro.
för 15 år sedan
Bana är antagligen riktigt galet (: Åkte med en orinal Atom 300 och bara det var sjukt galet, kan inte ens föreställa mig hur din vardag ser ut;)
för 15 år sedan
I ärlighetens namn så är detta det ända jag kört förutom formelbil på bana. Vill man ha e liknande upplevelsen men med en hyfsad ekonomi så är väl en väl preppad och inställd Westfield eller Caterham. I annat fall så är väl Porsche GT3RS eller Porsche GT2 rätt lika i sin karktär och fart.
för 15 år sedan
Om du skulle jämföra din bil med en mer vanlig bil vilken skulle det vara? Såg din bil förra sommaren på gran turismo i gbg tror jag. Går riktigt bra iaf,
för 15 år sedan
Ja jag kan bara hålla med. drygt 400hk och 570kg inkl förare/full tank. jag är så jävla nöjd med bilen nu. Nu är det bara bättre däck så lär jag ta en 2-3 sek till. :-) Jag körde slut på ett vänster nytt hjullager den veckan..... då går det :-D. De bara köpa nytt och full gas igen. ;-)
för 15 år sedan
satan va den går bra !
Liknande videos



Sök