8524
Sök

Volvo S80 "Nummer 1" (2000)

volvo240tic Egen företagare
volvo240tic hade bilen mellan november 2017 och november 2018 (såld)
3 119 visningar (3 idag)
Uppdaterad 20 november 2018
Skapad 19 november 2017
  • Effekt / Vridmoment
    200 hk / Nm
  • Motor, växellåda och avgassystem
    2,4 Turbo
  • Effekt och prestanda (ingående)
    200hk
  • Chassi
    Sportchassi och coils fram
  • Fälgar, däck och bromsar
    Rotage Fondmetal 19"
    Original bromsar
  • Interiör / Inredning
    Limited edition inredning
  • Bilstereo och multimedia
    Original
  • Exteriör / Styling
    -
  • Framtidsplaner
    Originalrenovera
  • Övrigt
    I grunden är bilen en vanlig S80 2,4 T som försetts med sänkt sportchassi och den speciella laserblå metallicfärgen vi känner igen från Volvos konceptbil PPC på Paris-salongen. Bilen finns endast för den svenska marknaden och i en begränsad upplaga av 500 bilar, där varje bil är numrerad.
    Med bilen flörtar Volvo med den som söker lite extra körglädje och vill ha en bil som tydligt skiljer sig från de övriga S80-modellerna. Den är sänkt med cirka 18 mm och har dessutom försetts med nivåreglering för att inte tappa i lasttålighet.
    Fälgarna har dimensionen 7,5×17″ och är försedda med 225/50-däck. Dessutom är bilen försedd med Volvos design-, komfort-, och trygghetspaket. Mitt i konsolen sitter stereopaketet HU 601 med CD och kassettbandspelare. Till systemet hör också åtta högtalare placerade runt om i bilen.
    Motorn är Volvos lättrycksturbo på 200 hästar och man kan välja manuell eller 5-stegad adaptiv automatlåda.
    Volvo S80 2,4T Limited och kommer att kosta 319.900 kronor
volvo240tics andra bilar
Rekommenderade bilar


Sök