6234
Sök

två alternativ av högtalare+slutsteg (framsystem) behöver lite tips

85 Inlägg
3 september 2008
Trådstartare
#1
Tjena tänkte höra med er som kan lite mer än mig inom detta område om vilket framsystem som jag ska köpa till min bil. Jag kör en Audi A3 -04 två dörrars och har en pioneer aktiv baslåda i bagaget som låter helt ok, hade tänkt att bara byta högtalarna fram och inte hålla på för mycket med byta kablar mm. det är därför jag ska ha 4" högtalare bara. Musiken som jag spelar är väldigt blandad mesta dels är de radio musik (rixfm). Har "audi navigation plus" som huvudenhet utan lågnivå utgång.


Vilken hade ni valt utav dessa två,
     "DLS Performance CA22 Slutsteg"  1395:-
http://www.brc.se/sortiment/artikel.asp … ;VGR=U1300

tillsammans med "DLS 424 Classic Högtalare"  845:- 
http://www.brc.se/sortiment/artikel.asp … ;VGR=U1220
totalt: 2240:-





eller alternativ 2.
      "Blaupunkt GTA280 Slutsteg"  995:-
http://www.brc.se/sortiment/artikel.asp … ;VGR=U1300´

tillsammans med "JBL P462 Power Högtalare" 1495:-
http://www.brc.se/sortiment/artikel.asp … ;VGR=U1220
totalt 2490:-


Min fråga är väl om man ska lägga mer krut på slutsteget eller på högtalarna?, om ni har några andra förslag så skrik bara hade väl tänkt mig max. 2500:- och då vill jag ha högnivå ingång på steget (orginal sterio). Hade tänkt o beställa på fredag så föreslå gärna system ni har egen erfarenhet av. thx

ps. En snabb fråga till ska man kolla efter effekt (RMS) på slutsteg eller ska man mer gå efter märke och pris, kan inte spec. mycke om billjud som ni märker yikes
Senast redigerat av Addi (3 september 2008)


5 852 Inlägg
3 september 2008
#2
1200 fram system resten steg men frågan är om du har kablar osv?

www.Stereospecialisten.se - Nu med fysisk butik i Göteborg

85 Inlägg
3 september 2008
Trådstartare
#3
Har kollat lite på orginal kablarna som är i min audi och dom ser rätt tjocka och helt ok ut. Jag hoppas på inte behöva byta ut dom då de så jäkla mycke pill med nyare bilar.


5 852 Inlägg
3 september 2008
#4
Jo men högtalarkablar funkar men tänk på att slutsteget måste ju ha kablar till sig smile

www.Stereospecialisten.se - Nu med fysisk butik i Göteborg


Sök