BengtK skrev:
karamahatna123 skrev:
men det är ganska jättestor chans att det är felet va?
Det tror jag inte. Att lyckas få så dålig jord att steget inte startar alls skulle jag tro är väldigt svårt. Jag har i alla fall aldrig varit i närheten. Att hävda att allt är jordens fel är något som är populärt på diverse forum just nu. Nästa år är det något annat som är orsaken till alla fel.
Det är lite otydligt om steget inte startar alls eller om steget startar med du inte får något ljud. Startar inte steget så skulle jag tro att du kopplat in remoten fel. Prova att sätta en kort kabel mellan plus och remoten på steget så får du svar på om det är så. Startar steget men basen inte spelar så skulle jag börja med att se efter om subutgången på huvudenheten måste aktiveras, om huvudenhetens och stegets filter överlappar varandra och om ena basen är fasvänd om du har flera basar.
Kan även vara bra att kolla över hur gain står, står den i botten är det inte konstigt att det inte kommer ljud menar jag.
Personligt högsta - 142,05db med budgett 3000kr
(hade blivit högre om inte lådan varit för liten & sluten)
Letar med ljus och lykta efter ett Cheva Nova 68-72 objekt att ta sig an.