9 april 2010
Trådstartare
Bilen startar som sagt inte när det är fuktig väderlek eller regn. Annars inga problem.
Till historien hör att jag har haft den avställd under ett år. Stått i garage. Men jag tror att den gamla bensinen borde vara borta nu eller rejält utblandad. Grejen är den att jag har fått igång den vid några tillfällen med startgas. När den tänt till några varv på startgasen så går den bra sedan. Men igår så regnade det kraftigt och då ville den inte alls.
Ärligt talat så förstår jag inte detta alls. Hur kan fuktig väderlek ha med bränslet att göra. För det verkar ju som om det INTE handlar om elen.
Sedan i går kväll står den på på en betalparkering i stan. Solen börjar titta fram nu så den kanske går att starta. Ska prova efter jobbet. Men även om det funkar, så är det lite osäkert att ha en sådan väderkänslig bil. Tacksam för kloka råd.