2840
Sök

Audi GTT Coupe byggs om.

Ombyggnation av min Audi GT Coupe från 1987 med 5 cyl 10V 2.2T motor.

1 026 535 Visningar
Uppdaterades senast 9 juli 2024
86 Inlägg
2 038 Inlägg
21 april 2019
Trådstartare
#2602
Va dammigt allt blir på 4 år!

https://i.imgur.com/igdJ0Sfh.jpg

Kört runt motorn på startmotorn och kollat så "nya" (köptes för 3 årsen) bränslepumpen går.
I morgon blir det uppstart.

To do:

Slipa och lacka karossen.
Nya däck.
Bygga om avgaset för katt.
Köpa ny takluckemekanism (Den gamla har spruckit).
Montera tillbaks inredningen som har legat i förrådet i 4 år.
Gifta mig den 6 Juli.
Göra klart SPQ instrumentbrädan och tillverka alla plastdetaljer som jag alltid har saknat till bilen.

Äger en 3D skrivare sen 1 år tillbaks. Så den skall få gå varm med alla plastdetaljer som ej går att köpa längre. Bla så skall jag ta fram SPQ gallren till huven i ABS plast.
Senast redigerat av Nosliwe (21 april 2019)


Teamledare på Hedin Wheel Tech i Bålsta
1 481 Inlägg
21 april 2019
#2603
kul att du fortsätter med detta projekt, jag kan köpa huvgaller av dig sen om du ska börja med produktion :-)

Motorer utan turbo suger. Kolla in mina Projekt här.
Audi 80 GTE quattro GTE quattro -86
Audi Urquattro saloon -84 urq sedan
Bruksbilen Citroën eC4 Citroën eC4

2 038 Inlägg
21 april 2019
Trådstartare
#2604
vw_audi skrev:
kul att du fortsätter med detta projekt, jag kan köpa huvgaller av dig sen om du ska börja med produktion :-)

Skall ha det i åtanke! Vet att dom är snudd på omöjliga att få tag på.


Jackass
802 Inlägg
26 april 2019
#2606
Woop! Skönt att se den igen och grymt kul att höra om planerna med 3d-skrivaren!

Ser verkligen fram emot att fortsätta följa det här.

Why is it when your wife or girlfriend gets pregnant, all her friends rub her belly and say "congratulations!"
But nobody rubs your dick and says "good work!"

2 038 Inlägg
26 april 2019
Trådstartare
#2607
Hunted skrev:
Woop! Skönt att se den igen och grymt kul att höra om planerna med 3d-skrivaren!

Ser verkligen fram emot att fortsätta följa det här.

Kul att höra!

Hade lite strul i Måndags med att den inte fick soppa till pumpen.
Tänkte göra ett nytt försök nu i kväll.
Har även mailat Audi om intyg för effekthöjning. Får väl se om det går, dom har åtminstone fixat ett kontaktformulär på audi sverige för just denna förfrågan.
Pratade med bilprovningen och det var blankt nej med reggning som utbytt motor pga 2?! HK för mycket och 35nm. Trots att jag hänvisade till byggen som är reggade med denna motor som utbytt motor.
Lite trist är att en av referenserna är skrotad och den andra mest kända här i Sverige tyvärr brann upp i en garagebrand.


2 038 Inlägg
26 april 2019
Trådstartare
#2608
Då var bilen startad. Ska det bara felsökas varför den dör vid minsta gas efter att den har varit igång någon minut. Funkar dock att gasa direkt när man startat bilen.


2 038 Inlägg
27 april 2019
Trådstartare
#2609
Lött ihop tanken jag köpte i höstas och tänkte ta tag i fästet för bränslepump och filter under bilen. Pump och filter satt med buntband och najtråd när jag köpte bilen och jag har använt mig av slangklammer med gummi i väntan på att ta tag i det ordentligt.
Skulle skruva loss fästet och den bakre skruven gick av direkt. Dom främre var det värre med.
någon av dom tidigare 20 talet ägare har satt domkraften just där fästet sitter fast i fram i golvet.
Har alltid tyckt att det har sett lite konstigt ut i golvet, men lika intryckt på båda sidor (ca 3cm).
Fram med karosseri lådan med hammare och mothåll.
Började banka ut golvet till rätt form och upptäcker ganska snabbt att när golvet trycktes upp måste plåtarna ha separerat i skarven och lösningen personen i fråga hade, var att fylla upp hålet med karosserikit.... Kan säga att det var rätt kexigt vid det här laget.
Någon dag i veckan åker vinkelslipen fram och 2 skarvplåtar skall fixas på jobbet. Samt ett nytt fäste för pump och filter skall tillverkas!
Kanske inte har nämnt det tidigare, men sen ca 1.5 år tillbaks kan jag titulera mig konstruktör och jobbar med detta på heltid på en plåt och rörfirma. Användbart!

https://i.imgur.com/m5W1g3qh.jpg
https://i.imgur.com/4YrCwsvh.jpg
https://i.imgur.com/OPqpxRDh.jpg
Senast redigerat av Nosliwe (27 april 2019)


2 038 Inlägg
28 april 2019
Trådstartare
#2610
Första prototyp på ett av huvgallren på G!

https://i.imgur.com/bHeIIvSh.jpg
https://i.imgur.com/h5cvcbLh.jpg


Teamledare på Hedin Wheel Tech i Bålsta
1 481 Inlägg
28 april 2019
#2611
snyggt, jag väntar på bilder på resultatet :-)

Motorer utan turbo suger. Kolla in mina Projekt här.
Audi 80 GTE quattro GTE quattro -86
Audi Urquattro saloon -84 urq sedan
Bruksbilen Citroën eC4 Citroën eC4

2 038 Inlägg
29 april 2019
Trådstartare
#2612
Blev inga bilder på gallret då det lossnade när det var ca 5 lager kvar. Men blev tillräckligt för en provmontering och det satt perfekt med presspassning på vänster sida. Höger sida var radien lite större i nedre högra hörnet.
Inte så oväntat då det är en glasfiber huv som jag fick fila en hel del på innan lack. Ska köra fram ett nytt prov.
Upptäckte dock att det blir väldans stora hål rakt ner i dessa galler som avslöjar lite väl mycket i motorrummet. Därför tänker jag köra fram en modell som har ett honycomb mönster i botten på 9MM hål storlek och 3mm tjocklek. Fortfarande samma ribbor och utseende upptill som ett standard.

Har även börjat labba med "Spq brädan". Kapade bort provet i glasfiber och provmonterade min senaste utskrift. Tyvärr får jag bara plats med halva åtgången i skrivaren. Men ABS är lätt att limma med aceton då det löser upp ABS plasten och efter att man har sammanfogat delarna så avdunstar acetonen och allt blir en solid bit.

https://i.imgur.com/VLwk8QOh.jpg
https://i.imgur.com/kY5L053h.jpg

Upptäckte att jag har gjort hålet för ventilationen lite för tajt. Kommer köra fram en ny i natt.
Hade inte gallret hemma och gick på mått jag hittade på nätet. Men nu ligger det på skrivbordet och är måttat och klart!


2 038 Inlägg
4 maj 2019
Trådstartare
#2613
Haft lite långhelg med Avantasia konsert i estocolmo. Men nu är jag igång igen.
Kvittar hur jag än gjorde, så fick jag inte gallret till att fästa på glasbädden då det precis fick plats på millimetern i skrivaren och ABS plast har en tendens till att vilja lossna när den kallnar och krymper.
Så fick köra det i 2 delar, då funka det!
Funderar dock på om jag ska göra honeycomb mönstret lite mindre ändå?

https://i.imgur.com/7NaTyEmh.jpg
https://i.imgur.com/eRziwcqh.jpg


515 Inlägg
4 maj 2019
#2614
undrar om inte hemligheten bakom att det inte syns så mycket på org galler är att de är diagonala så att själva öppningen inte är så stor i slutändan smile

https://www.ebay.de/itm/Grill-Gitter-Mo … 1905921456

2 038 Inlägg
4 maj 2019
Trådstartare
#2615
Du tänker på att dom lutar så pass mycket att man inte ser igenom dom framifrån?
Min huv är den långa versionen som ser så nära originalet ut som möjligt smile
Möjligtvis kan det vara så att jag filade lite väl mycket på hålen i tron om att det var kanterna ifrån gjutformen som var kvar. Därav har jag gjort gallren liiiite för stora och därmed blir hålen större.

Men vw_audi kanske sitter på en huv han också och kanske kan mäta storleken på sina hål? smile


2 038 Inlägg
4 maj 2019
Trådstartare
#2616
Tog en titt igen och nu är jag med! Ribborna lutar inåt.


515 Inlägg
5 maj 2019
#2617
exakt så visst ser man in men betydligt mindre smile

2 038 Inlägg
5 maj 2019
Trådstartare
#2618
Dock så tänker jag vara envis och köra på min design smile Bara för att jag kan!


515 Inlägg
5 maj 2019
#2619
haha ja de finns ju inga rätt lr fel utan satsa på de du vill ha!

Teamledare på Hedin Wheel Tech i Bålsta
1 481 Inlägg
5 maj 2019
#2620
Jag kan kolla på min huv i veckan

Motorer utan turbo suger. Kolla in mina Projekt här.
Audi 80 GTE quattro GTE quattro -86
Audi Urquattro saloon -84 urq sedan
Bruksbilen Citroën eC4 Citroën eC4


Sök