Om jag köper en ljuddämpare med 2.5" anslutning plus en muff med 2"/2,25"/2,5", gåre ihop då? För isf trycker jag beställ nu, för tror varken jag har mindre än 2" eller mer än 2.5"
Är det på Mondeon så har du nog 1.75" Diametern kan även variera genom systemet, en del till tillverkare har tex lite grövre rör i anslutning till sista ljuddämparen. Slutröret (det som sticker ut bak) har ganska ofta grövre diameter än resten av systemet av rent estetiska skäl. Kryp under där du tänkt dela systemet med ett skjutmått och mät så vet du vad du har för diameter på röret.
Rörets dimension, i detta fall 2.25tum betyder att du ska ha 2.25tum. Muffen är själva kragen där du stoppar in röret. Pasta och klämma hjälper ingenting om det är fel dimension. Det ska passa. Någon millimeter kan gå men redan det är gränsfall.
Har du mätt ditt rör där du ska ansluta? Är det verkligen 57mm eller hoppas du på det? Tyvärr kan en del originalsystem vara lite hipp som happ och det är inte helt lätt att bara kapa och sätta dit en annan dämpare.
Nej, den har inte 57mm, det var bara ett exempel. Så om jag mäter, säg 2.25" alltså ungefär 57mm så skall jag köpa en dämpare med 2.25 i anslutning?
Ja!
When the eagles are silent, the parrots begin to jabber.
Tror det. 2" är inte så vanligt på ett originalsystem utan överladdning eller någon större motor i. Men kräla under och mät så vet du. Med lite tur kan det finnas info på mekonomens reservdelssida, som vilken avgasklamma dom rekommenderar eller dyl
men för fanken! Gå ut till din bil, mät röret! Hur du gör spelar ingen roll. Bara du berättar hur du mätte o vad du fick för siffror. Sen ska vi hjälpa dig.
ta 2 pinnar och 2 gummi snoddar . sätt ena pinnen under röret och den andra över och gummisnoddarna mellan dom ( så att dom sitter fast runt röret) mät med mått band mellan pinnarna på båda sidorna +:a i hop talen och dela dom på 2 så får du storleken på röret
gå ut sätt måttbandet runt röret och se hur stort de är. är de 2 tum köp en stegmuff och sen japps dämparen. är de 1,75 tum så får du köpa 2st stegmuffar. tar 2 sekunder att dra måttbandet runt röret.