Idag blev det lite garage mek hos Rille-K, började med att jag fick åka dit så de fick kolla skadorna på bilen efter påkörningen:-( men nu e hon i bra händer o jag e övertygad om att hon ska bli som ny igen:-)
Därefter började vi att byta ut dämparna mot coilisar från Bc racing som racdäck.com levererade:-)
Allting passade klockrent så när på att infästningen bak från skruvat.se hade lite för litet hål men det löstes på 10 sek genaom att borra upp det 1mm:-)
Bakfjädern samt dämparen på, man justerar fjädern i ovankant:-)
![http://forumbilder.se/images/ce2012114052P512c.jpg]()
Framcoilisen på, passade klockrent, lite dammigt blev det men då har man ju lite att putsa upp hehe:-)
![http://forumbilder.se/images/c02012114403Pc8aa.jpg]()
![http://forumbilder.se/images/462012114522P1c05.jpg]()
Och såhär blev hon, helt klart nöjd!! Framför allt så blev bilen helt tyst och underbar att köra! Har ställt hådheten på medium o det var grymt stabil:-) Vill även passa på att Tacka Rille-k för en helt ovärderlig hjälp trots att han har arslet full med sitt eget projekt som e helt outstanding!!!! Du e bäst kompis!! Och även John på Racedäck.com för en grym service o flexibilitet!!! Han hjälpte till fullt ut trots att han fick en dotter igår!! Grattis!!
![http://forumbilder.se/images/1f2012115001P5e60.jpg]()
![http://forumbilder.se/images/ec2012115038P8630.jpg]()
Nu ska bara trösklarna från LMR samt Rilles moddade bakstöttis sen e jag nöjd utvändigt. :-) Sen får man börja att jobba på insidan lite när tid finns och framför allt ekonomin:-)
Sköt om er alla biltokar:-)
// Skåne