Strömbergs Volvo 242 T5 är nu reggad å besiktad, ny uppdatering 4/6-16 Ny låda på plats!!
Hoppas att året 2015 kommer bli året då allt funkar, har varit mycket motgångar, men nu känns de riktigt bra, bilen ska reggas i år och köras både på bana å gata...
Lycka till! Såg denna skapelse rulla för egen maskin imorses!
Jaså.. borta vid jobbet eller?? Ja nu står den på Trollspeed. Får se hur det går.. eventuellt kanske den inte blir klar förän imorgon. Dom hade mycket å göra så de e bara å gilla läget.. men kanske finns det en risk att det blir klart idag..
Ska bli så vansinnigt kul å få köra å lyssna på den igen..
Nu har jag väntat på min form av porr,nu måste det väl vara färdigt snart,tittar ju här minst 10 ggr om dagen
Hahaha... jag önskar att jag kunde meddela att det är färdigt. Men verkar vara så att vi får vänta tills imorgon. Tyvärr.. En sak jag kan garantera, de är att om ni väntar.. så väntar jag 10x till.. tänk å få åka ifrån Trollspeed nymappad å veta att det finns 500+ hk under huven + respons å gatmapp.. underbara tanke.. men vi får se.. ni är dom första jag meddelar.. lovar er..
Är full av förväntan just nu... bara kokar i kroppen.. / Strömberg.
Kan man säga, Det är ju inte Tommy som äger Trollspeed längre, utan de är 3 st killar som köpte företaget av Tommy. Men Tommy äger fortfarande fastigheten å marken. Per i fråga är anställd av Dalek låsservice som driver WP Center vid sidan av som ett dotter bolag tror jag. Så WP Center hyr ut Per till Trollspeed just nu... Något sådant om jag fattat det rätt ligger det till... Men Per är så sjukt duktig... Helt fantastiskt vad han åstadkommer!! Mvh Strömberg.
Haha, ja men imorgon är jag lovad att bilen ska vara klar, med besiktningsmapp, racemapp, å respons å launch å hela kittet... så har vi lite tur med vädret så lär det dyka upp en film här imorgon kväll med 5:a turbo på respons å lite sladdande... Så håll nu tummarna att allt funkar så vi får se vad det ger å vi kan avsluta våran mösstävling..
Vill passa på att tacka alla för era röster, Ni är fantastiska. Bilen har nått placering 499 på garagets topp 500 lista... Jättekul att det fanns ett sådant intresse för en gammal 242..
Ni som inte röstat. gör gärna det... : http://www.garaget.org/?car=316935 Mvh Strömberg!!
Ja han har magi i sina fingrar. Tro det eller ej men jag satt och sov ett par meter ifrån när han mappade en kompis Evo rallybil. Sov som en bäbis haha. Per va imponerad. Jag hade haft en hård helg.. hehe
Ja han har magi i sina fingrar. Tro det eller ej men jag satt och sov ett par meter ifrån när han mappade en kompis Evo rallybil. Sov som en bäbis haha. Per va imponerad. Jag hade haft en hård helg.. hehe
Haha.. låter gött.. ja de kan döna rätt friskt inne i rullarna.. så sov du där så måste du vart jävligt trött.. hehe..
Har inte fått veta något än.. men motorn svarar fint på laddtryck å responsen är mappad.. dom hade bekymmer med att få ner effekten på gatmappen.. så de grejar dom med nu.. de e vad jag vet för stunden.. några toppeffekter vet jag inget om än.. / Strömberg.