4762
Sök

Evo 8. Bakdiffen Börja låta riktigt illa och läckte massa olja

11 Inlägg
2 december 2013
Trådstartare
#1
Hallå.

Har fått ett litet problem sad Körde hem för någon dag sen på motorvägen när bakdiffen börja låta riktigt illa. Körde lite snabbare än vanligt. Stannade och kolla vad det kunde vara. Om någon plast hade gått sönder och börjat ligga mot däcken, tyckte det lukta lite bränt också. Hade inte långt kvar hem så jag körde sakta hem. På morgonen såg jag att den hade läckt ut massa olja från bakdiffen. Har också känt vibrationer i hela bilen när man har kört i 70-110kmh i 5 växel bara i ett bra tag.

Vad tror ni? Tror ni att det går att renovera den eller är det bara att skaffa en annan? Vad brukar det kosta för få diffen lagad. Är inte jag som kommer stå för notan utan säljaren som sålde bilen till mig men jag hade hellre haft en nyrenoverad diff än en begagnad som man inte vet skicket på riktigt.


Vilken diff passar en manuell evo 8 gsr ?


Mvh Fredrik

1 125 Inlägg
2 december 2013
#2
Vad gäller det för bil


11 Inlägg
2 december 2013
Trådstartare
#3
fadret skrev:
Vad gäller det för bil

Står i överskriften big_smile Evo 8.

Kanske skulle gjort det lite tydligare. Men en Mitsubishi evo 8. årsmodell 04

Team VeboTrim
322 Inlägg
2 december 2013
#4
Googla AYC evo 8. Så får du nog lite svar.

Team VeboTrim @ Facebook

11 Inlägg
4 december 2013
Trådstartare
#5
Har löst sig så tråden kan plockas bort smile

3 295 Inlägg
4 december 2013
#6
Skriv gärna vad felet var så andra får ev hjälp av din fråga?


11 Inlägg
4 december 2013
Trådstartare
#7
Slave_joe skrev:
Skriv gärna vad felet var så andra får ev hjälp av din fråga?

Jag har inte kollat upp felet mer än att den låter som fan och läcker olja . Har fått tag i en annan diff som ska vara i bättre skick än min så det är min lösning smile


Sök