Finns egentligen bara en: Saab 9-5.
Du får löjligt mycket bil för pengarna, tex:
http://www.blocket.se/hassleholm/Fin_Sa … =6&w=3Med tålamod hittar du en nästintill fullutrustad Aero 07-08 med under 10k mil för de pengarna. Ja, reservdelar finns, och de håller ihop riktigt bra jämfört med V70. Modellen är ju färdigutvecklad och fri från barnsjukdomar.
Stirra dig inte blind på att just den där är en automat, det finns just nu 344 stycken 9-5 nyare än -06 för under 80k på Blocket och ytterligare 57 st för mellan 80-90k som säkert kan prutas ned under 80.
De går ju även att köra på etanol, vilket blir ca 10-11 kr/mil i bränslekostnad.
Mer bil för pengarna får du inte.
V70 2,4i är troligen Volvos sämsta motor, både törstig och tråkig, men den sålde bra som tjänstebil.
V50 vet jag inte, förutom att den är rejält mycket mindre än V70 och 9-5, Ford Focus är betydligt "mindre" bil och mer rappel.