3841
Sök

Hjälp med felsökning | VOLVO 855-412 S 2.0

1 Inlägg
25 september 2014
Trådstartare
#1
Hej. Har sedan en tid tillbaka med min Volvo 855 -96.
Felet: Kraftiga ryckningar på låga varvtal/när jag accelererar. Känns som om den inte får tillräckligt med kraft. Kan ha full gas och upp leva hälften av förväntad effekt. OBS felet uppstår endast då bilen blivit varm. Exempelvis om jag kört en längre sträcka på motorväg och kommer in i en stad och får väjningsplikt/rödljus och ska köra där ifrån. Kör jag sedan ut på motorvägen igen och ligger i 110 km/h på femman så upplevs felet som bortblåst.

Lambdasondslampan lyser. Har försökt felsöka med OBD-verktyg, men förgäves. Detta då -96:or inte har samma enkla OBD-teknik som från -97 och uppåt.
Har hört mig för på verkstäder som också bekräftat OBD-problematiken med just min årsmodell. De har givetvis erbjudit sig att titta på den, men kommer då naturligtvis av tekniska skäl kosta en slant.

Därför vänder jag mig nu till dig. Har du upplevt ett liknande fel eller har något övrigt tips?

Jag tackar ödmjukast på förhand för alla tips eller förslag på lösningar.

/Rasmus


Sök