Du måste ha en nolla att strobba tändningen mot. Men det är bättre att du mätar upp exakt vars nollan är och gör egna markeringar än att använda original plastkåpor
Låter bra, Blev lite klarare nu! Du st3v3! Har du sålt iväg amman?
Jo den var lätt att bli av med Du har inte kvar ditt F-insug med fuelrail å allt? Skulle ha haft tag i ett
Du måste ha en nolla att strobba tändningen mot. Men det är bättre att du mätar upp exakt vars nollan är och gör egna markeringar än att använda original plastkåpor
Låter bra, Blev lite klarare nu! Du st3v3! Har du sålt iväg amman?
Jo den var lätt att bli av med Du har inte kvar ditt F-insug med fuelrail å allt? Skulle ha haft tag i ett
Jo det kan jag tänka mig! Jag kan kika imorgon när jag kommer till garaget! Hör av mig!
Tanken var att skruva lite idag men är så förbannat trött nu efter jobbet så jag tror jag skjuter upp det till imorgon. Imorgon ska jag förbi skroten och köpa en bricka mellan muttern och spännaren sen blir det att spänna remmen och koppla in startmotor och generatorn och stifta in coilpacket. Fick även tillbaka min laptop som är helt rensad på grejer så måste installera vems och hitta en startmapp. Ingen som sitter på en eller kan göra en?
Tjena, idag blev jag klar med det mesta, remmen sitter spänd nu, insuget sitter, spridarna sitter kablarna till spridarna sitter och sen så hämtade jag crimpskor hos mattias i sävar. Så nu är det inte så mycket kvar! Bilder kommer imorgon
Tjena, idag blev jag klar med det mesta, remmen sitter spänd nu, insuget sitter, spridarna sitter kablarna till spridarna sitter och sen så hämtade jag crimpskor hos mattias i sävar. Så nu är det inte så mycket kvar! Bilder kommer imorgon
Tjabba, idag kommer det lite bilder på vad jag har gjort på bilen.
Har monterat fast insuget, spridarna och diverse kablar, har även spänt kamremmen och generatorremmen.
Dock verkar inte KLfuelrail passa med KLplenum... Så får göra något mek där om det behövs?
Var även förbi hydroscand och köpte bränsletrycksklocka som jag har monterat i kupen. Får duga tills vidare!
självklart ska det också jävlas.. När jag skulle dra fast strömkablarna till startmotorn så drog jag typ av solenoiden.. Har beställt en ny startmotor från skroten som hämtas på måndag. när den är monterad så ska jag hälla ner kylarvätska och nöta lite startmotor för att se om det är några läckage....
Finns det någon här som har monterat en färdig vemshärva ink reläna som följer med?
Tjena då ska vi se..... Har fått reläna att slå med styrsystemet och bränslet flödar fint, Hade ett litet bekymmer när jag skulle testa soppasystemet till spridarna, jo det kom inge bränsle till dom...? det jag hade gjort fel då var att jag hade kopplat bränslesystemet åt fel väg, där returen är på btren hade jag haft tryck från pumparna... Så jag fick ändra på det, så nu kör jag an8 hela vägen till spridarna från pumparna sen an6 retur, det ska väl duga Nu när jag fick bränslet till spridarna så började det läka lite på första spridaren samt kopplingen till railen så fick fixa ny o-ring till den spridaren samt dra åt kopplingarna lite hårdare så var det problemet fixat men så klart får man aldrig vara nöjd i mer än 3 sekunder innan nästa läckage började... då hade an8 rörkopplingen börjat läka ganska rejält så nu har jag slitigt loss röret och ska ersätta det med ptfe hydraulslang..
Har även dragit fast några jordflätor, en vid växellådan till chassit och en på motorfästet till chassit duger det eller vill man ha en i toppen också?
Köpte mig även en biltema fläkt som jag monterade på kylare, den får duga tills vidare! kopplar den till sprutet så jag kan styra när den ska dra igång.
Sen har jag också dragit fast ett uttag för vakum till vakumstationen.
Det har inte hänt så mycket mer i garaget, väntar på att få låna ett stroboskop av en kompis så jag kan stroba in tändnigen! Nu i helgen börjar också motorveckan så få se om det blir så mycket skruvning i veckan!