4595
Sök

Volvo 740-883 års88 startar ej!

1 Inlägg
11 januari 2015
Trådstartare
#1
tjena, har problem med att strömmen kommer inte fram till spolen, i stick kontakten till spolen kommer det 12v. men när jag kopplar på dom till spolen så får jag bara 0,5?  tändspolen är ny.

när jag fick bilen så gick den inte då bytte jag spole, fördelarlock, rotor. sen gick han igen och jag kunde köra i 2dagar sen dog han igen. och nu det här?

tacksam för all hjälp jag kan få. är inte så bil kunnig.
Senast redigerat av dennisSW (11 januari 2015)

6 653 Inlägg
11 januari 2015
#2
Hej!
Ofta är det bakre pumpen eller dess kontaktanslutning (ärgade kontakter) på tanklocket som spökar när B230F inte startar.
Pröva först att tanka fullt! Startar motorn då är det felet ovan.
Vad menar du med "Stickkontakten" på spolen... Menar du mittkontakten som ansluts till mittkontakten på fördelaren?

De första man ska göra om en motor inte startar är tre saker.
1. Blir det gnista?
2. Kommer det fram soppa fram till förbränningsrummen?
3. Finns det luft ?

Nr 3: Luft! Brukar inte vara ett problem då luftfiltret oftast inte brukar ställa till problem.

Nr. 2: Bränsle! Har du kollat om bägge pumparna funkar?

Nr 1 : Gnista! Du har väl Hallgivare på din bil? Om du inte får gnista  Ta en ny Hallgivare på skroten och testa med den!



Sök