5 januari 2016
Trådstartare
Tjena!
Jag kör en Mitsubishi Lancer (1999) som för någon vecka sedan började gnissla något fruktansvärt när man startar bilen. Detta började hända då det började bli kallare, så det har väl med kylan att göra antar jag.
Direkt när man startar bilen så hör man hur motorn börjar gnissla mer och mer, efter några sekunder gnisslar det verkligen jättehögt. Står man bredvid bilen får man ont i öronen av hur högt det låter. Dock slutar ljuder efter någon minut av körande, men som sagt så väcker detta ljudet mina grannar osv när jag kör iväg på morgonen.
Vad jag läst så verkar det vara kamremmen eller generatorremmen som behöver spännas, kan det vara anledningen? Och vad kostar det på ett ungefär om man rullar in bilen på en verkstad? (Kan verkligen ingenting om bilar överlag, blir nervös av att öppna motorhuven...)
Tack på förhand.