Bakgrunden till renoveringen är att jag vill ha en bil som är bra i ordning, vill ha den lika fin i motorrummet som den är utvändigt. Underredet kommer också göras till det bättre. Renoveringen påbörjades hösten 2015, och kommer... Visa mer
Har inte hänt så mycket nu med bilen när det är semesterstängt överallt. Hoppas att få batterihyllan på plats nästa vecka och när det är klart så ska jag kontakta 2 lackerare som jag har fått tips om är bra. Vill ha pris på lack innan jag börjar planera för motor. Fick den här detaljen målad i går och har nu beställt delar idag, rotor, fördelarlock och tändkablar.
Ja det är alltid bra att begära in offert på så dyra grejer som lack! Så gjorde jag också när jag skulle uppgradera hela chassit, det tjänade jag många tusen på fast det var samma grejer på alla ställen.
Ja det är alltid bra att begära in offert på så dyra grejer som lack! Så gjorde jag också när jag skulle uppgradera hela chassit, det tjänade jag många tusen på fast det var samma grejer på alla ställen.
Nu börjar de dyra sakerna som lack o motorrenovering. Än så länge har jag lyckas att köpa delar från löningarnar och inte tagit något utav det som jag har sparat till renoveringen. Det jag har sparat, kommer nog gå åt till lack av motorrummet och motorrenovering!
Blev ingen lagning av batterihyllan, då killen inte körde av sig. Nu ska han som lagade batterihyllan innan fixa det åt mig igen. Den här gången ska han göra ett bättre jobb, då han vet att jag vill ha det snyggt! Så fort det här är klart ska jag kontakta lackeran! Så fort jag har fått iväg bilen till lackering ska jag fortsätta med motorn, då har man mycket plats i garaget!