2664
Sök

Volvo 940 ltt -97 tänder inte

185 Inlägg
31 januari 2018
Trådstartare
#1
Stog alltså på tomgången och den bara dog, händer ingenting när jag försöker starta den.
Bränslepumpen går och bränsle kommer fram till spridarna. 12v på kontakterna.
Har ingen gnista och har provbytt tändlägesgivare och tändmodul men fortfarande ingen gnista. Har 12v fram på tändspolen.

Blir inget bättre av att jag hade besiktning idag som jag gatt avboka så snabba svar är varmt välkommet!

Mvh William


Evildan
31 januari 2018
#2
Trasigt tändningslås?
Har hänt mig på flera bilar att kontaktstycket blir nött och själva tändläget glappar men startmotorn fungerar ändå. Prova att släpp lite tillbaka på nyckeln när du försöker starta, fungerade för mig på en 740 när det var glappt.

185 Inlägg
1 februari 2018
Trådstartare
#3
Inget glapp i tändningslåset.
Kan det ha hänt nåt med rotor och fördelarlock? Är det möjligt bara sådär då den står på tomgången? Tycker den borde isåfall blivit successivt sämre och sämre sen inte tända alls.

Ingen som har några fler ideér?


185 Inlägg
1 februari 2018
Trådstartare
#5
Mew skrev:
Tändspole som gett upp?

Kom att tänka på det, men mätte upp mellan tändkabelns kontakt och en av polerna på tändspolen och den gav kring 7 kohm. Om jag är korrekt påläst så ska det vara oändligt motstånd om det är avbrott, men kan den ändå ge upp?

Finns det nåt sätt att mäta om strömmen kommer fram till fördelaren?


4 257 Inlägg
2 februari 2018
#6
Kan vara spridar relät som gett upp. Prova knacka på det med en skruvmejsel eller liknande medans någon försöker starta bilen.

Min rotar gav upp när jag stannade på macken för att tanka en gång. Helt utan symtom. Så det kan det vara också.


185 Inlägg
7 februari 2018
Trådstartare
#7
Problemet löst, det var fördelarlocket som hade brunnit av inuti. Bytte fördelarlock + rotor.



Sök