granadadr skrev:
Muttley skrev:
Vita_Vargen skrev:
Har nu fått svar från snappcar angående transportstyrelsen
Hej! Måste de anmälas till transportstyrelsen om bilen ska hyras ut?
Beklagar. Men du skall fråga transportstyrelsen. Du bör även ringa skatteverket på måndag om vad de säger.
Snappcar är inte en pålitlig källa.
Se hur de gick för uberförarna, de gjorde allt olagligt men uber slapp ju undan.
berätta om uber för en oinsatt

I början så kunde vilken stjärna som helst få köra persontransporter via ubertjänsten. Det var ett par detaljer som utelämnades när folk reggade och körde.
-Försäkringen gäller inte persontransporter.
-Föraren betalade aldrig in inkomsskatt.
-Ingen förare hade taxilegg vilket är krav vid persontransporter (inom alla där man tar betalt för resan, sjukresor, färdtjänst osv.)
-Ingen förare hade lagstadgad taxameter.
-Ingen förare hade trafiktillstånd för persontransporter.
-Förarna meddelades av uber att allt var lagligt, så när polisen gjorde full kontroll av vissa förare så åkte de dit så det small om det.
Ja man kan mala på om skiten. Jag får dock känslan att det är lika oseriöst av snapp. Men det kan ju vara helt i sin ordning. Men att lita på tjänsten hade jag inte gjort för fem öre. Då sitter man helt uppe i skiten när det är försent.
Extra kul info är att "kunder" kunde böla ut i tidningen om att de blev lurade. Ja tro fan det när de åkte svarttaxi.