2583
Sök

Kondensator laddar ur vid inkoppling till slutsteg

2 Inlägg
onsdag 06:20
Trådstartare
#1
Har problem att kondensator ?ladda ur? när jag kopplar till slutsteget.

Kondensatorn har varit oladdad ca 1/2 år pga av reparation av bil.

Jag laddade den igår med terminalen som följer med kopplade bort när lampa slocknade ca 12.5 volt. Kopplade in kondensatorn mot minus och plus men när jag kopplade in den mot slutstegets plus kontakt gick den snabbt ner till LOW och slocknade. Insåg att bilen var i tändingsläge. Gjorde om proceduren med att ladda kondensatorn och kopplade in den, allt bra tills jag slog på tändningen då går den snabbt ner till LOW och slocknar och slutsteget får ingen spänning.

Vad gör jag för fel?

2 069 Inlägg
onsdag 17:27
#2
Var tar du strömmen ifrån när du laddar upp kondensatorn? Är det från slutstegets och kondensatorns strömförsörjning eller någon annanstans ifrån?

Låter ju som om det endast är laddningen som finns i kondensatorn som matar steget och därför ger det upp snabbt när spänningen sjunker.

2 Inlägg
onsdag 19:26
Trådstartare
#3
Laddar kondensatorn direkt från batteriet och sen flyttar jag den till ?sin? plats. Ström kommer sedan direkt från batteriet med en säkring ?emellan?.

Kolla visuellt på säkringen och den såg hel ut. Ska kontrollmäta imorgon.

Tack!


Sök