1800.. Nja skulle inte tro det.
Vill du verkligen ha 1800lumens så ska du köpa en kvalitetslampa. Då dom är MYCKET mer exakta på lumensantalet. Kanske inte helt 100%, men till 90-95% rätt tror jag.
Jag köpte budgetlampor först jag med, men när jag fick mina 2 kvalitetslampor ändrade jag åsikt ganska snart om budgetlampor. Allt är så mycket bättre. Gängorna tex. Med dom Ultrafirelamporna jag har, får jag trixa lite för att kunna skruva på bakstycket.
Har en Nitecore MH25 860lumens på turbo, den får du för dryga 500:- och en Nitecore EC2 320lumens på turbo, den för 3-400kr. Helt klart dom bästa pengarna jag spenderat på ficklampor.
Sen ska du akta dig för dom där laddarna OCH batterierna. Har hört en del historier om att dom exploderar osv.
Sen får du minska mAh-antalet på batterierna till ungefär hälften. Så om det är skrivet att det är 4000mAh så är det drygt 2000mAh.
18650 Ultrafire är också väldigt ofta om inte alltid, kasserade LapTopbatterier.
Köp riktiga AW 18650. Jag köpte 2st 18650 3100mAh för 200. Visst är det dyrt, men du får ut så mycket mer av dom. Dessutom är dom skyddade "Protected".
Har du bara 2 batterier, så finns det en laddare som heter Sysmax i2, eller i4. Jag har en I2, är sjukt nöjd med den. Orkar inte ta all info..
Men vad vet jag, du kanske bara köper för att leka med, och då duger dom ju. xD
Blev lite mycket text nu känner jag men whatever..
