740Fors skrev:
Japp, då ska jag fråga en fråga åt min käre mormor här nu då, bilen är en Toyota corolla -90, Ja som rubriken lyder, det är så här: När motorn är varm och man gör hårdare inbromsningar så börjar oljelampan lysa och så tar det 2-3 sek och den dör, dock om man börjar gasa istället när den börjar lysa så släcks lampan och man kan fortsätta köra. Olja finns och inga läckor, något tips?

Får du samma fenomen om du kör i en brant nerförsbacke? Är det oljan som lämnar pumpen, alltså skvalpplåtarna då ska samma sak hända om bilen körs i en brant nerförsbacke typ 5-10% lutning
Det kan vara just inbromsningen som får motorn att tappa tomgång pga av att vakumservot till bromsarna stör motorns insug. Vad händer om du pumpar på bromsen när du har motorn igång och står still?
Jag hoppas att vägverket förstår vikten av att hålla avstånd till framförvarande är minst lika viktigt som att hålla hastigheten i trafiken. När ska de börja den kampajen?