24 juni 2008
Trådstartare
Tisdagen 24 juni 2008:
Dags för en uppdatering igen då.
MAP-sensor med tillhörande kabelhärva anlände med expressbud igår morse. Strax innan dess hade jag upplysts av Maxxtuning AB, företaget som ska mappa bilen, att min inbokade tid tyvärr ej gick att flytta till nästkommande vecka.
Eftersom bilen fortfarande gick som en påse kattskit hade jag hoppats på en framflyttning av sessionen och under helgen på något sätt lyckats förtränga att detta inte bekräftats. Där stod man nu alltså, med en massa förberedelser som inte gjorts, bilen ej körbar i Jönköping samt en förestående arbetsdag. Mestadels till följd av min egen dumhet/glömska...
I denna situation är det fullkomligt naturligt att känna en viss samhörighet med den mindre intellektuellt bemedlade polisen som fått syn på en liten hög pulver vid en husrannsakan, och härmande de amerikanska polisseriern hade han smakat på det genom att gnugga pulvret mot tandköttet och kunnat konstatera: "Hmm... Råttgift."
Tiden var nu knapp, klockan sju på tisdagsmorgonen skulle bilen stå nere hos Maxxtuning i Vrigstad, redo för mappning. Detta innebar bland annat att bilen skulle transporteras dit på något sätt då den ej var körbar, uttag för bredbandslambda skulle monteras, dumpventiler och MAP-sensor likaså.
Som tur var lyckades jag tack vare en snäll chef ta ledigt från jobbet med kort varsel. Lite telefonerande till diverse kontakter inom bilbärgningssektorn gav resultat och transport av bilen till Hok ordnades. Nu undrar ni säkert, varför till Hok om skrället ska mappas i Vrigstad?
Svaret heter Kristoffer alias KC, som vid förfrågan ställde upp att hjälpa mig med de nödvändiga förberedelserna. Själv är jag ju, som ni alla vid detta laget vet, som tappad bakom en vagn när det gäller allt som har med mekande att göra, i största synnerhet om det innefattar svetsning.
För att göra en lång historia kort, efter att ha blivit påkörd, stått i massa köer, åkt skytteltrafik mellan Habo, Jönköping och Hok, sprungit omkring i diverse olika affärer för att införskaffa verktyg, etc så anlände jag hos KC framåt midnatt med en påse cheeseburgare från McDonald's i högsta hugg.
Cheeseburgarna var till KC, att stärka sig med efter en arbetsdag och inför en förestående arbetsnatt.
Hela natten gick åt till att förbereda bilen inför mappning, men efter en bogseringsför stod jag faktiskt - någorlunda förhoppningsfull - klockan sju på morgonen utanför Maxxtunings lokaler i Vrigstad. Det var nu 24 timmar sedan jag steg upp på måndagsmorgonen efter endast fyra timmars sömn, och senaste målet mat intogs någon gång under måndag eftermiddag.
Natanael, den ena halvan av Maxxtuning, anländer punktligt och vi spänner fast bilen på rullarna och ägnar oss åt diverse andra förberedelser, medan vi väntar på att andra halvan Maxxtuning vid namn Samuel ska infinna sig. Han dyker upp snart, och äntligen inleds den efterlängtade mappningssessionen.
Tyvärr tog den slut ganska snabbt. Alltför omfattande modifikationer kombinerat med ett piggyback-system som inte kan emulera min version av uppgraderade luftmassemätare resulterar i att justeringar i mappen inte föranleder några som helst förändringar i hur bilen uppför sig.
Den låter fortfarande som en speedad katt med körtelfeber och aggressivt humör. Klockan tio är det bara att erkänna sig besegrad. Vi kommer helt enkelt inte längre med mitt styrsystem, så bilen spänns loss och dyster begrundan av framtiden och grusad bilsäsong tar vid.
Efter lite bollande av idéer kommer vi fram till att Natanael och Samuel ska fixa fram en ny tid åt mig innan JapMeet, i gengäld mot att jag fixar fram ett nytt styrsystem i form av Apexi Power FC.
Hoppet brinner än, märkligt nog... Det nya styrsystemet har redan inhandlats och hämtas imorgon i Norrköping. Ny mappningssession är inplanerad till tisdagen 1 juni.
Vill här passa på och framföra ett stort tack till KC som ställde upp och jobbade med min bil hela natten och ordnade så att jag fick ner bilen till Vrigstad.
Jag måste även lovorda Natanael och Samuel på Maxxtuning som åter och åter ställer upp på olika sätt för att hjälpa mig få ut min bil på gatan i sommar. Dessa killar har ordentlig koll på innebörden av kundservice, och de har verkligen gått 'above and beyond' vad jag som kund egentligen kan kräva av dem.
När detta skrivs har jag inte sovit på cirka 37,5 timme och har precis käkat för första gången sedan 16-tiden på måndag eftermiddag, så om texten är lite yr här och där så kan ni nog lista ut vad det beror på.
00-02: BMW/Alpina B7 Turbo '80 - 05-06: Nissan Skyline R33 GTR '95 - 06-XX: Nissan Skyline R34 GTR '99
09-09: Ford Sierra Cosworth 4x4 '92 - 09-11: BMW/Alpina B10 V8 '97 - 11-xx: Maserati 3200 GT '99
Commodum Habitus Ex